България и Турция ще активизират сътрудничеството за опазване на Черно море
България и Турция ще активизират сътрудничеството си в областта на биоразнообразието, превенцията на наводненията и опазването на чистотата на Черно море, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
За това са разговаряли министрите на околната среда на двете страни Джевдет Чакъров и Осман Пепе.
Джевдет Чакъров изрази готовност за участие в тристранна среща между България, Румъния и Турция по проблемите за опазване на чистотата на Черно море. Идеята за инициативата е на румънския министър на околната среда Сулфина Барбу.
Обсъдени бяха проблемите с наводненията от последните месеци и беше подчертана необходимостта от подобряване на информираността и ранното предупреждение при наводнения. В това отношение много полезни ще е проектът “Подобряване на капацитета за предвиждане на наводнения в трансграничния район между България и Турция”. Той е по програма ФАР-трансгранично сътрудничество, водещо е МРРБ и днес е първата експертна среща по него.
Договорено беше също, че България ще сподели опита си от преговорите с Европейския съюз по глава “Околна среда”. Осман Пепе заяви желанието на ръководеното от него Министерство на околната среда и горите да ползва българския опит конкретно в областта на управлението на отпадъците и водите. Министър Чакъров съобщи, че в сферата на водите вече е постигнат значителен напредък – отпадните води в над 55-60 на сто от населените места у нас се пречистват, а над 95 процента от тях са с централно водоснабдяване. По втория показател България е на едно от първите места в Европа. От своя страна министър Пепе информира, че в момента в Турция се пречистват около 40 на сто от отпадните води.
Изпълнението на европейските критерии в областта на околната среда изисква огромни инвестиции, например само за изграждане на пречиствателни станции в населени места с над 10 000 еквивалент жители са необходими 900 млн. евро, а за населените места с еквивалент жители между 2000 и 10 000 – още 1 млрд.300 млн. евро, каза Джевдет Чакъров. Неговият турски колега съобщи, че Турция ще трябва да инвестира в областта на околната среда 70 млрд. евро.