От 10 критерия ще зависят учителските заплати
Според националната програма за развитие на средното образование учителските заплати у нас ще бъдат диференцирани и ще се определят по 10 изисквания, съобщи министърът на образованието Даниел Вълчев.
Той уточни, че ще се опита да въведе част от критериите още от средата на тази година.
Следващата седмица програмата ще бъде внесена в Министерски съвет, информира БНР.
Критериите, по които ще се определя учителската заплата са: резултатите на учениците от националните изпити, които предстои да се въведат; съпоставката между текущите оценки и бележката от тези изпити, работата на учителите с деца, които заемат призови места в олимпиади, както и с ученици със специални образователни потребности.
Сред критериите са и работата на по-възрастните учители с по-младите им колеги; владеенето на чужд език и компютър; броят на децата в класа, на който се преподава; оценката на учениците и родителите за работата на учителя, както и общата оценка на качеството на обучението в рамките на дадено училище.
Министър Вълчев уточни, че от тук нататък учителската заплата ще върви само нагоре, както и че все още не са дадени стойности каква ще е разликата между най-ниските и най-високите учителски заплати.
Вълчев беше категоричен, че слети паралелки повече не трябва да се допускат, тъй като това е тежко нарушаване на правата на децата.
В момента слети паралелки има дори в най-големите градове в страната, включително и в София.