Българската асоциация на корабните брокери и агенти против Закона за морските пространства
Българската асоциация на корабните брокери и агенти (БАКБА), обединяваща 50 български шипингови компании, пълноправен член за България на Организацията на националните асоциации на корабните брокери и агенти на страните от Европейския съюз (ECASBA) и на Световната федерация на националните асоциации на корабните брокери и агенти (FONASBA), обяви с нарочно писмо до Министерство на транспорта и до Комисията по транспорт на Народното събрание възраженията си срещу приемането на внесения в НС от Министерски съвет Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗИД ЗМПВВППРБ).
В проекта отново се предвижда създаване на предприятие по Търговския закон - ДП ”Пристанищна инфраструктура”, като текстовете в проекта в значителна степен преповтарят обявените за противоконституционни текстове, касаещи статута и функциите на НК ”Пристанища” /Решение № 5 от 10.05.2005г. на КС на РБ по конст. дело № 10/2004г./.
Внесеният проект игнорира принципите, които биха довели до по-ефективно развитие на българските пристанища:
1. Децентрализация и дебюрократизация на администрирането в сектора.
Все още няма разбиране, че решенията трябва да се вземат по места, там където са и проблемите, и професионалистите.
2. Дерегулация и преструктуриране събирането и разходването на държавните пристанищни такси.
Все още няма разбиране за това, че средствата трябва да бъдат събирани и целево разходвани от заинтересованите лица, които в случая ще бъдат пристанищните оператори. Съсредоточването на тези средства в една държавна компания няма да даде положителни резултати.
3. Дерегулация и либерализация на пазара на пристанищни услуги.
Съществуват редица постановки в пълна противоположност на процесите на дерегулация и либерализация на икономиката. Най-крещящи са предвидените изисквания всички икономически субекти, които извършват и предоставят пристанищни услуги да сключват договори с държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура", за да имат правото да извършват тези дейности, респективно да предоставят тези услуги на трети лица.
Запазването на централизма и засиленото администриране на пристанищните дейности и услуги в пристанищата за обществен транспорт с национално значение, установяването на монополни права, липсата на еднакви законови условия за осъществяване на пристанищни услуги, липсата на политика по отношение на пристанищните такси, са сигурна гаранция, че модернизирането на българските пристанища отново няма да се състои.
Асоциацията счита, че успешното развитие на българските пристанища и воден транспорт не може да се обезпечи с козметични и фрагментарни поправки на сега съществуващия закон, а е необходимо изработване в кратки срокове на изцяло и принципно нова нормативна база за тази материя и изразява мнение, че правителството и парламента трябва се ангажират с ясни срокове за нейното изработване и приемане.