В новините
 
29.04.2006 23:21   Новината е видяна 5125 пъти
Презастрояването по Черноморието, или по пътя към Испания
Много се спори около точната формула зад думичката “презастояване”: за някои презастояване значи когато съотношението бетон–зелени площи достигне 80 към 20, за други презастрояване значи тогава, когато комшията от съседния блок ви почука на прозореца вместо на входната врата за чашка захар, а вие живеете на 6-ия етаж... За трети пък по нашето Черноморско крайбрежие изобщо няма никакво презастрояване, а просто курортите се развиват все повече. Нищо че се строят хотели по 8 етажа и 200 легла, без да има достатъчно вода и за един етаж ; нищо, че пречиствателната станция в курорта отдавна е надхвърлила капацитета си. Важното е тур операторите да доведат и това лято автобусите с германци, британци и руснаци, пък догодина ще му мислим...

Е, ако те повече не се завърнат у нас, навярно ще дойдат други

Проблемите на българското Черноморско крайбрежие се натрупват с години и никой вече не може, а и няма право да не ги вижда. Те изискват усилията и добрата воля както на правителството и на парламента, така и на всички участници в инвестиционния процес – проектантите, авторите на устройствените планове и инвестиционните проекти, одобряващите и контролните органи. Поради ограничените средства в общинските бюджети през последните години не са предвиждани достатъчно средства за изработване на цялостни общи и подробни устройствени планове.

Подробни устройствени планове и измененията им за националните курорти, вече се одобряват със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството, по предложение на общинските съвети, след разглеждане от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика.

Със Закона за устройство на територията се уреждат обществените условия, свързани с устройството на територията, ограниченията върху собствеността за устройствени цели, инвестиционното проектиране и строителството на територията на страната. Инструмент за постигане на тези цели са устройствените схеми и планове, които трябва да се създават задължително за територии със засилен инвестиционен интерес, каквато е територията на нашето Черноморско крайбрежие. Чрез тяхното изработване и прилагане може да се провежда политика с дългосрочна визия за устройственото планиране на крайбрежието с грижата за опазване и подобряване на природния капацитет за днешното и следващите поколения.

Сигурно доста от вас знаят какво се е случило в Испания преди години – презастрояване на части от плажната ивица, вследстиве на което се налага да бъдат разрушавани хотели. Колко далеч е България от тази крайна мярка – на светлинни години, или на една ръка разстояние - май скоро ще разберем. Във Варненска област само на 4-5 километра от плажната ивица се продават парцели с цени по 4-5 Е на кв. м, откъдето дори пеша може да се стигне до плажа. Но всички предпочитат да си построят къща или хотел направо на плажа или в радиус 300 м от него, от което идват и проблемите на Южното Черноморие.

Интересно е, какво ли би впечатлило чуждият турист, когато слезе от автобуса в някои от черноморските ни курорти на юг от Варна. 15-етажни суперлуксозни хотели с панорамни асансьори и голф игрище на покрива, каквито може би те “никога” не са виждали в тяхната страна, или един малък семеен хотел на три етажа с огромна зелена градина?





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |