В новините
 
24.03.2006 12:27   Новината е видяна 6423 пъти
В «Лукойл Нефтохим» ще се извърши независима оценка за прилагането на наредбите за условията на труд
Днес Министър Емилия Масларова отговари на въпрос поставен от бургаските депутати Маруся Любчева, Пенко Атанасов и Стойко Танков, относно проблеми при прилагане на Наредба за определяне видовете работи, за които е установено намалено работно време, на територията на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД

В изпълнение на препоръките на Европейската комисия за замяна на принципа на компенсации за вреден труд, през месец октомври Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, а до края на 2005 г. бяха разработени и приети подзаконови нормативни актове, които по същество осигуряват изпълнението и прилагането в практиката на въведената с Кодекса на труда нова система за превенция на здравните рискове. Постигнато е съответствие с принципите на Европейската социална харта за осигуряване правото на справедливи условия на труд, съгласно които страните са длъжни да въвеждат намалено работно време и/или допълнителен платен отпуск на работещите, когато не е възможно да се предотвратят напълно или да се намалят значително рисковете за живота и здравето им. Това е принципът, който е заложен и в Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време, за която поставят въпроси групата народни представители от II Бургаски избирателен район.
Министерството на труда и социалната политика се присъединява към изразената загриженост на г-жа Любчева, г-н Атанасов и г-н Танков относно изключителната важност на всички въпроси, свързани с осигуряването и контрола на безопасните и здравослвони условията на труд в предприятията, и особено в такива като „Лукойл Нефтохим Бургас” АД, за които може да се каже, че са обекти с национално значение.

Наистина съгласно Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време само част от работещите в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД ще се ползват от правото на 7-часов работен ден, което обаче в никакъв случай не може да се приеме като недосатък на новата наредба. По процедурата за отмяна на намаленото работно време ръководството дружеството работи активно от 2004 г. Доказателство за това е внесеното в Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването мотивирано предложение за отмяна на въведеното с Постановление № 322 на Министерския съвет от 1994 г. намалено работно време. Основания за направеното предложение са реализираните технически и организационни мерки, посредством които трайно е осигурено спазването на установените норми за въздуха на работната среда. Предложението е подкрепено с анализи, протоколи от измервания и становища на Синдиката на българските нефтохимици „Лукойл“, Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве гр. Бургас и Дирекция „Областна инспекция по труда“ – гр. Бургас. Становищата са в подкрепа на предложението на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД и се основават на резултатите от въведената в дружеството система за контрол на концентрациите на химични агенти във въздуха на работната среда, съгласно които през последните години не са регистирани случаи на превишаване на средносменните пределно допустими концентрации. Отчетени са и данните за професионалната заболеваемост, както и за временна неработоспособност на работещите в дружеството.

На 14 ноември 2005 г. Националният съвет по условия на труд прие по принцип предложението на „Лукоил нефтохим Бургас“ АД, като предложи решаването на проблема да стане след приемането на новата наредба по чл. 137, ал. 2 от Кодекса на труда за определяне на видовете работи, за които се установява намален работен ден, а именно Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време.

Във връзка с поставените от г-жа Любчева, г-н Атанасов и г-н Танков въпроси, свързани с прилагане на новата наредба и отчитайки спецификата на дейността в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД и свързаните с нея опасности и производствени рискове, Министерството на труда и социалната политика на 1 март тази година отново постави като точка от дневния ред на Националния съвет по условия на труд, проблемът с осигуряването на намалено работно време за „Лукойл Нефтохим Бургас” АД. В дискусията народни представители на Бургаския избирателен район имаха възможност да поставят своите въпросите към експертите на дружеството и членовете на Националния съвет по условия на труд.

Анализирайки задълбочено поставените проблеми считам, че част от тях са породени от неточно тълкуване на разпоредбите на законодателството. Няма съмнение, че както Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време, така и другите наредби, регламентиращи правото на допълнителен платен годишен отпуск и осигуряването на безплатна храна и/или добавки към нея следват принципите за превенция, заложени в новото законодателство по безопасност и здраве при работа. Смятам за неправилна връзката, която се прави между цитираните наредби и определянето на категориите труд при работа, както и нормите за вредни емисии в околната среда. Промяна в категорията труд при пенсиониране може да става само с промяна на действащата в момента Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране, която не е променяна от юли 2001 г.

Факторите на работната среда в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД се контролират от собствена лаборатория „Контрол на параметрите на работната среда“, акредитирана със Заповед № 26 от 01.12.2003 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Българска служба по акредитация“ и сертификат за акредитация БСА рег. № 123 ОКС валиден до 31.12.2007 г. Протоколите от измерванията в дружеството през 2005 г. показват, че работниците и служителите не са изложени на експозиция над граничните стойности на химичните агенти във въздуха на работната среда.

Без да подлагам на съмнение работата на акредитираната лаборатория, както и усилията на ръководството на дружеството за осигуряване на нормите и изискванията за безопасни и здравословни условия на труд считам, че Националният съвет по условия на труд прие едно разумно решение, което надявам се ще отговори на Вашите очаквания за извършване на независима оценка относно прилагане на разпоредбите на приетите наредби в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД.

В изпълнение на това решение работна група с участие на представители на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите, ИА „Главна инспекция по труда”, Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве, национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите и представители на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД ще обсъди конкретните проблеми, и ще направи оценка за прилагането в „Лукойл Нефтохим Бургас” АД на Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време, Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск, Наредба № 11 за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, Постановление № 297 от 28 декември 2005 г. за изменение на нормативни актове на Министерския съвет.
В срок до 2 месеца от определяне на поименния състав, работната група трябва да представи за обсъждане в Националния съвет по условия на труд Доклад за извършената оценка.







Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |