От КНСБ искат допълнителен почивен ден за работещите майки
КНСБ настоява на всеки два месеца работещите майки да имат един допълнителен почивен ден. Това каза днес на пресконференция лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов. Синдикатът предлага това да стане или с предстоящите промени в Кодекса на труда или чрез браншово колективно договаряне. КНСБ настоява и за гъвкаво работно време за жените, за да могат да съвместят професионалния с личния живот.
В системата на висшето образование синдикатите са успели да договорят 6 дни допълнителен годишен отпуск за младите майки, посочи доц. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ. По думите й обаче договореното не винаги се спазва от работодателите.
Само четири са жените ректори в 42-те висши училища в държавния и частния сектор. Само 10 на сто са жените професори в системата, отбеляза Вълчева. Тя допълни, че средната заплата на професорите е 575 лева. Жените доценти са 23 на сто със средна заплата 485 лева. Най-много са жените асистенти - 68 процента, средната заплата за асистентите е 368 лева.
В системата на ВиК синдикатите са успели да договорят за всички майки с до две деца допълнителен отпуск до два дни, а с повече от две деца -четири дни, посочи Треперушка Младенова , председател на синдикат "Водоснабдяване" в КНСБ. Тя допълни, че майките вдовици имат право всеки месец на почивен ден за отглеждане на детето си. Жените във водоснабдяването получават и с 20 процента повече майчински.
В хранителната промишленост синдикатите са договорили един почивен ден в месеца за всяка жена, а в леката промишленост- на два работни месеца един ден. В земеделието жените имат право на два дни повече платен годишен отпуск , ако имат до две деца, а тези с повече от две- на четири дни.