В новините
 
15.02.2006 13:17   Новината е видяна 5909 пъти
Приеха на първо четене законопроекта за концесиите
Депутатите приеха на първо четене със 121 гласа "за", 52 "против" и 12 "въздържали се" законопроекта за концесиите. Законът беше подкрепен от управляващото мнозинство. ДСБ, ОДС, БНС и коалиция "Атака" отказаха да подкрепят с проекта с аргумента, че дава много възможности корупционни практики.

Най-много дебати предизвика текстът, който дава възможност държавата да плати до 50% от инвестициите, които концесионерите ще направят по изграждането на инфраструктурния обект. Опозицията особено сериозно възрази на основанието, въз основа на която се дава тази възможност – "когато е необходимо постигане на социално приемлива цена на услугите, които се предоставят с обекта на концесията". Според народния представител от ОДС Христо Кирчев с този текст се отваря възможност за прокарване на оспорваната концесия на автомагистрала "Тракия".

Заместник-министърът на регионалното развитие Савин Ковачев, който защити проектозакона от името на регионалното министерство, уточни, че новите текстове променят по същество философията на понятието концесия у нас. Досега тя се е възприемала като "особено право на ползване на обект". С новия закон обаче концесията вече се дефинира като "правна сделка". Ковачев уточни, че се въвеждат три вида концесии – за строителство, за услуги и за добив на подземни богатства. Според него един от големите плюсове на новата нормативна уредба е, че концесионният договор няма да може да се променя и да се продължава. Такава възможност се предвижда в действащия в момента Закон за концесиите, съобщава Mediapool.bg.

"Законът за концесиите дава възможност да се бръкне директно в джоба на българските граждани". Това заяви минути след приемането на първо четене на Закона за концесиите Костадин Паскалев, народен представител от Коалиция за България и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството.

Според него новият закон за концесиите има изключително много минуси.

Така Паскалев обясни отрицателния си вот за закона, внесен от Министерския съвет и допълни, че на второ четене трудно може да се промени философията на този закон.
Според Костадин Паскалев, в крайна сметка от приемането на закона губят българските граждани.

Минути преди да бъде приет законът, избухна спор между председателя на парламента Георги Пирински и депутата Нено Димов от ДСБ. Димов поиска думата за изказване, но тя му беше отказана с мотива, че дебатите са прекъснати. След гласуването на закона, Димов излезе на парламентарната трибуна, за да обясни защо е гласувал "против" и изказа възражение срещу Пирински. Той го обвини, че за пореден път отнемал думата на опозицията. Пирински му направи забележка и започна да говори едновременно с него, което предизвика още недоволство от страна на депутата.

"С приемането на този закон се пуска в действие една високоскоростна корупционна магистрала" – бе категоричен Нено Демов.

Лидерът на ДСБ Иван Костов обясни, че не може да подкрепи такава сделка като тази за автомагистрала "Тракия", чийто очертания се виждат с приемането на този закон.
Според Иван Иванов от ДСБ законът създавал възможност държавата да доплаща на концесионера. Според него законът бил дебалансиран, защото защитава интересите не на гражданите, а на концесионерите.

Законопроектът за концесиите дава широки възможности за корупционни практики.
Това заявява в официална своя позиция Демократическата партия. Това е възможно поради трите процедури, по които може да възникне концесията, поради възможността да се променят клаузите на вече сключен договор, да се подменя концесионер и да се доуточняват параметри по сделката.

Според представителите на Демократическата партия предлагания Законопроект за концесиите защитава правилото, че колкото по-съществен е интереса, толкова по закрита е процедурата.

"Законопроектът доказва, че когато трябва да се прокарат конкретни интереси действащото законодателство е най-малката пречка за това", се казва още в позицията на Демократическата партия.

Въпреки всичко, министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов благодари на всички, които са подкрепили закона. Той призова депутатите между първо и второ четене да направят закона още по-добър, отколкото е в момента.

Новият Закон за концесиите цели да се създадат по-добри условия за публично частно партньорство. Това заяви министърът на транспорта Петър Мутафчиев пред депутатите в хода на обсъждането на законопроекта.

Чрез концесионирането, чрез средствата на частния капитал, се осигурява строителството на нови инфраструктурни проекти в страната, заяви министър Мутафчиев. По думите му е неразумно да се твърди, че чрез този закон правителството ще се опитва да източва пари от европейските фондове.

"Нашата цел с този закон е да привлечем частния капитал, за да може освен средствата, които ни се отпускат от европейските фондове, да използваме и тази възможност, и да развиваме инфраструктурата на страната", каза Петър Мутафчиев. Той заключи, че законопроектът е изцяло съобразен с изискванията на ЕС по въпросите за концесионирането.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |