В новините
 
12.12.2005 14:15   Новината е видяна 5939 пъти
82 загинали и 501 ранени по пътищата в региона от началото на годината
От днес стартира национална специализирана полицейска операция за проверка ползването на обезопасителни колани от водачите и пътниците в МПС. В контрола по пътищата ще бъде включена цялата униформена полиция, като служителите от “Пътна полиция” ще санкционират водачите и пътниците, неползващи предпазни колани.
За популяризиране на кампанията в РДВР Бургас се проведе пресконференция с участието на Директора на РДВР – ген. м-р Красимир Петров и ст. л-т Димчо Загорчев – от сектор “КАТ Пътна полиция”.

За изминалите 11 месеца на 2005 година на територията на регион Бургас са отчетени 401 тежки произшествия с 82 загина и 501 ранени, както и 5 502 произшествия с материални щети.
В челната тройка по показател – “загинали в пътнотранспортни произшествия “ са Четвърто РПУ Бургас - 16 загинали при 3-ма загинали за миналата година, РПУ Созопол със 6 загинали при 1 за миналата година и РПУ Айтос - 7 загинали при 3-ма за миналата година.
В населено място са регистрирани 206 катастрофи с 30 загинали и 244 ранени граждани. В извън населено място 195 произшествия с 52-ма загинали и 257 ранени.
Анализът на тежките ПТП по вид показва че най-голям брой са катастрофите при сблъскване между МПС – 133 катастрофи с 30 загинали и 219 ранени.
Следват произшествията при самостоятелно преобръщане на МПС където са регистрирани 51 ПТП с 9 загинали и 58 ранени и самостоятелно блъскане в дърво, стълб или ограда - 49 злополуки с 10 загинали и 59 ранени.
За периода в 100 ПТП са загинали 19 пешеходеца и 89 са ранени.
Основните три нарушения на водачите станали причина за настъпването на тези катстрофи са несъобразена и превишена скорост където са регистрирани 166 произшествие с 32 загинали и 196 ранени.
За това нарушение контролните органи са взели отношение към 7 722-ма водачи
Друго нарушение е неспазване на предимство в 76 от катастрофите при които са загинали 7 души и са ранени 74. За това нарушение контролните органи са взели отношение към 3 777 водачи
Причина за катастрофите е и управление на МПС след употреба на алкохол, където има 40 инцидента с 11 загинали и 59 ранени. За това нарушение контролните органи са взели отношение към 2 745-ма водачи
В 247 от случаите са ползвани предпазни колани. При тези катастрофи загиналите са 13 и ранените са 100.
В 147 случая предпазните колани и каски са пренебрегнати и тук загиналите са 30, а ранените са 97.
В 209 ПТП с 11 загинали и 75 ранени, водачите на леки автомобили водачите са ползвали предпазни колани. А в 95 ПТП с 15 загинали и 61 ранени, коланите не са ползвани.
При водачите на мотоциклети и мотопеди в 15 случаи с 2-ма загинали и 18 ранени предпазните каски са ползвани.
Не са ползвани в 12 случая и тук загиналите са 6, а ранените 14 души.
Изнесените данни показват, че броя на загиналите е много по-голям когато не се ползват предпазните колани и каски.
При пътниците участници в ПТП резултатите са идентични – в 32 катастрофи с 3-ма загинали и 66 ранени коланите са ползвани от пътниците, а в 58 случая с 18 загинали и 149 ранени, коланите не са ползвани.
За изминалия период на тази година за неползване на предпазни колани и каски са санкционирани 4 270 водачи и пътници. Санкцията, която се налага за такова нарушение към водачите на МПС е 40 лв. и отнемане на 10 контролни точки. Към пътника е глоба в размер на 20 лв.

"НЕПОЗНАТИТЕ" ОБЕЗОПАСИТЕЛНИ КОЛАНИ

Статистиката сочи, че най-опасни за човека са пътуванията с автомобил - 10 пъти повече в сравнение с пътуванията с влак и три пъти повече отколкото със самолет. Доказано е, че закопчаните предпазни колани при пътуване с автомобил спасяват от смърт и тежки травми неподозирано много хора, попаднали в пътни катастрофи. Ето защо тревожен е факта, че в стотици автомобили предпазните колани висят безполезно и безучастно.

КОЛАНЪТ НЕ Е ИЗЛИШЕН СПЪТНИК, А СПАСИТЕЛ!

Мнозина мислят, че при катастрофа могат да се предпазят - шофьорите, като се хванат за кормилото, а пътниците - като се подпрат с ръце за предните седалки. Това не е така, имайки в предвид, че при челно сблъскване с друг автомобил / препятствие, дебело дърво, стълб/ при скорост само от 40 км/ч, силата на удара върху човешкото тяло се равнява на падане от 10 м. височина. При 80 км/ч - на скок от 25 м. 8 осем етажен блок/, при 100 км/ч - 40 м. Ръцете и краката могат да удържат натоварването при челен удар, само ако скоростта на автомобила в момента на сблъсъка не е по-висока от 15 км/ч. При челен удар с 40 км/ч водачът и пътниците биват изхвърлени напред със сила 12 пъти по-голяма от собственото им тегло.

КАРТИНА НА ЧЕЛНИЯ УДАР

При автомобил, движещ се с 90 км/ч удара в неподвижно препятствие изглежда по следния начин :
Първа десета от секундата : Автомобилът се блъска в препятствието. Предните му части се смачкват. Започва деформация и на частите между предната решетка и блока на двигателя. Тялото на водача полита напред със сила 170 кг на квадратен сантиметър.
Втора десета от секундата : Предният мост и двигателя вече достигат преградата на купето. Задната част на автомобила още има по-висока скорост от предната, затова започват да се деформират купето и рамата. Теглото на водача се увеличава на 420 кг и продължава да се движи напред и нагоре с нарастваща скорост. Краката му вече са счупени от ударите в педалите или от смачкването на пода на купето и са отхвърлени назад, като преди това връзките им към тялото вече са скъсани.
Трета десета : Тялото на водача се откъсва напълно от седалката. Гърдите му се удрят в кормилото.
Четвърта десета : Предната част на автомобила вече е смачкана около 60 см., а задната продължава да се движи със скорост около 60 км/ч. Блокът на двигателя влиза в купето, а задната част се повдига във въздуха.
Пета десета : Тялото на водача поради кинетичната енергия тежи вече тон и половина и продължава движението си напред и нагоре със сила 20 пъти по-голяма от земното притегляне. Кормилото разкъсва кръвоносните съдове и белите дробове. Ако то се счупи, кормилната колонка причинява още по-тежки травми / само мозъка при челен удар със 100 км/ч от тегло 1,5 кг достига кинетична енергия, равна на 42,5 кг на кв. см/.
Шеста десета : Подът и купето продължават да се нагъват в средата. Водачът вече е мъртъв. Главата му се е разбила в предното стъкло и рамката на тавана.
Седма десета : Задната част на автомобила вече не се движи. Автомобилът е напълно разрушен. Водачът и пътника до него са мъртви от смъртоносните травми.

ЧОВЕК ЗАГИВА ПРИ КАТАСТРОФА САМО ЗА СЕДЕМ ДЕСЕТИ ОТ СЕКУНДАТА

КОЛАНЪТ СЕ ЗАКОПЧАВА САМО ЗА СЕДЕМ СЕКУНДИ !

По последни изследвания смъртните случаи и травмите на водачите и пътниците, ползвали колани, са с 60 % по-малко отколкото при онези, които не са си поставили колани.
При удар коланите намаляват близо 25 пъти отрицателното ускорение на човешкото тяло. Те се разтеглят и така удължават времето за окончателното спиране на тялото при задържането му.
Напр., ако при 40 км в час автомобилът се удари в дебело дърво, на практика той спира само на разстояние равно на смачкването на купето - на около 50 см. Водачът и пътниците в този момент биват отхвърляни от инерцията със сила 12 пъти по-голяма от собствената им маса. Тя не може да бъде неутрализирана с подпиране на ръцете върху волана или арматурното табло. При такъв удар, ако е без поставен предпазен колан, водача счупва волана и кормилната колонка с гръдния си кош, пътника до него бива изхвърлен с голяма сила към предното стъкло и рамката над него, където си разбива черепа.
Предпазните колани са много ефективни при преобръщане на автомобила, когато не се нарушава жизненото пространство на купето, тъй като не позволяват телата на водача и на неговите спътници да изпаднат от вратите, което става почти винаги, когато пътуващите не ползват колани. При преобръщане на автомобила на равно място със скорост до 100 км в час не са регистрирани случаи на тежки травми и смърт сред водачи и пътници, които са били с поставени колани в момента на катастрофата.
От неползващите колани 86 % са получили различна степен на сътресение на мозъка / срещу 21 % от ползващите ги/. Само 7,8 % от използвалите колани са получили наранявания на главата, гръдния кош и гръбначния стълб, като останалите травми са леки, а при водачите, които не ползват колани - 47% са получили множество счупвания на ребра, 32 % - наранявания на гръбначния стълб и шийните прешлени, над 50 % - множество прорезни рани и удари по главата.



Всеки ден в България загиват от катастрофи 3-4 души, в рамките на 1 година те са около 1 000 души. Още над 8 000 получават тежки травми. Доказано е, че при масово ползване на предпазни колани от водачите и пътниците смъртните случаи и травмите при катастрофи намаляват с 30 %. Това означава, че само за 1 година в България могат да бъдат спасени 200 души!
30 % от убитите при катастрофи по нашите пътища са пострадали от т.нар. "произшествия с единични моторни превозни средства" / когато автомобила самостоятелно, без участието на други возила е напуснал платното, след което се е ударил в стълб, дърво, предпазна ограда, скат и др. и се е преобърнал/. Голяма част от жертвите и пострадалите щяха да бъдат спасени, ако при катастрофата бяха с поставен колан.
Коланите са най-ефективни именно при този тип произшествия, при които въпреки удара не се нарушава вътрешното пространство на купето, а също и при множеството злополуки, възникнали поради неспазване на предимство, челни сблъсквания на автомобили и др.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |