В новините
 
19.11.2005 11:38   Новината е видяна 4020 пъти
След 10 г. България става циганска държава
След десетина години България ще стане циганска нация, ако сегашните тенденции на възпроизводство на българите, турците и ромите у нас се запазят.
Това показват резултатите от 10-годишно социологическо и демографско проучване на структурата на населението у нас на тема "Семейството. Бракът. Раждаемостта. Възпроизводството на населението. Демографската ситуация и перспективите".
Данните бяха представени от шефа на АССА-М доц. Михаил Мирчев.
Резултатите от проучването послужиха като основа за дискусията, организирана от фондация "Агапе"-България, която се занимава с подпомагане на запазването на българското семейство като институция. Неин председател е американецът Скот Гил, който има шест деца.
Тенденциите, които съществуват от десетина години в българското общество ще доведат до демографска катастрофа, при която етническата и цивилизационна карта на България ще се промени коренно, беше един от основните изводи на доц. Мирчев. Според него няколко са факторите, които водят до тотална промяна в ценностната система на хората у нас и по този начин съдействат за налагането на нови модели на живот и поведение, различни от традиционните.
Бумът на раждаемостта при циганите, който доц. Мирчев сравни с "демографската бомба" преди няколко години в Косово от една страна, и фактът, че българките все по-рядко искат да раждат са основните причини съотношението между основните етноси у нас да се променя много бързо. "Вече не можем да говорим само за демографска криза, движим се към катастрофа", коментира той.
Българите като етнос постепенно се стопяват, сочат данните от 10-годишното изследване. При тях ръстът на раждаемостта е отрицателен ­ минус 8,1 на 1000.
Представителите на турския етнос се множат два пъти по-бързо ­ при тях прирастът е 2,7 на 1000, а при циганите ­ цели четири пъти ­ 19,4 на 1000. Съотношението е 1:2:4 ­ българи-турци-роми, тоест на едно родено българче се падат по четири ромчета.
Друг момент е, че имиграцията и навлизащите в страната етнически групи не балансират съотношението а отново го променят във вреда на българското население. Те внасят различна култура, която също променя "визитката" на нашата държава.
Бумът в броя на ромското население ще доведе до промяна в културния модел на България, смята социологът. Това е така, тъй като поне 40-50% от тази група нямат навика да се трудят, по принцип не спазват закона и разчитат на социални помощи, за да живеят.
Положителният прираст при ромите и отрицателната раждаемост при българите ще има и други последици ­ нарастваща неграмотност на населението като цяло. За това допринася и фактът, че високообразованите българи в по-голямата си част напускат страната веднага след завършване на обучението и тръгват към чужбина, тъй като тук нямат възможности за реализация. Между тези, които остават и които формират група с по-висок социален и икономически статус пък и т.нар. "сиви зони" ­ групи от население, което е изтласкано в гетата и е на дъното на социалната таблица се поражда напрежение. "Такъв тип напрежение между другото беше и една от причините за метежите във Франция в последния месец", коментира Мирчев.
У нас между 20 и 30% е т.нар. "излишно население", което води "паразитен" начин на живот в микрообщества, които дърпат държавата назад, смятат още социолозите. Част от тези хора "изсмукват" социалните ресурси на държавата, тъй като не разчитат да печелят от труда си, а живеят основно на социални помощи.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |