В новините
 
14.10.2005 10:55   Новината е видяна 4432 пъти
Правителството започва разговори с "Лукойл" за намаляване на цените на бензина
От 1,2 до 1,4 милиарда лева годишно може да пести България, ако приложи мерки за осъвременяване на топлоизолациите и отоплителните системи в жилищни, обществени и промишлени сгради, съобщи днес на пресконференция Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Екип на МИЕ начело със заместник-министрите Лъчезар Борисов и Валентин Иванов ще представи в края на януари 2006 г. подробен план за конкретните мерки, които ще се изпълняват от началото на пролетта. През следващата седмица започват разговори между правителството и представители на "Лукойл-България", на които ще бъдат обсъдени възможностите за намаляване на цените на бензина за крайните потребители. На пресконференцията бе съобщено още, че ако Министерството на финансите приеме предложението, "Булгаргаз" ще получи възможност да намали цените на природния газ с около 14 лв/1000 м³ от 2006 г. и ще бъде прекратена практиката транзитните такси на дружеството да бъдат внасяни в държавния бюджет.

"Почти милиард и половина всяка година буквално изтичат между пръстите ни", каза Министър Овчаров. "Това се случва заради липса на изолации, заради некачествени дограми, заради остарели отоплителни системи. Ние просто трябва да се събудим и да престанем да пилеем пари. Ако не се събудим сами, ще ни събуди следващата международна петролна криза, и то по доста по-грубо", допълни той. Според Министъра на икономиката и енергетиката единственият начин да се реши проблемът със силната енергийна зависимост на българската икономика са мащабните инвестиции в енергийна ефективност. Програмата за тези мащабни инвестиции ще бъде приоритет на министерството на икономиката и енергетиката и на правителството на България. Конкретен план за пролетта на 2006 г. ще бъде представен от заместник-министрите Лъчезар Борисов и Валентин Иванов в края на януари.

Екипът на двамата заместници ще работи по три основни направления – ускорено саниране на държавните и общински сгради, засилване на сътрудничеството с българския бизнес в областта на проекти за енергийна ефективност, активен маркетинг сред реномирани чужди компании за възможностите за инвестиции в енергийна ефективност в България. Последното направление бе определено от Лъчезар Борисов като особено важно, тъй като взаимодействието с чужди компании дава несравнимо по-големи възможности за финансиране. Изрично бе подчертано, че компаниите тип ЕСКО (Energy Service Companies) предлагат програми, с които сградите могат да бъдат санирани, без никакъв първоначален разход за собствениците на сградите.

На пресконференцията беше обявено също, че през следващата седмица започват разговори на българското правителство с представители на "Лукойл". На тези разговори ще бъдат обсъдени възможностите за намаляване на цените на бензина за крайните потребители. "Факт е, че от януари до септември тази година скокът на цените на бензина у нас е около 35%. В държавите от ЕС този скок е от 11 до 19%. Това, разбира се, поражда някои въпроси.", заяви Румен Овчаров. Министърът допълни, че не иска тази статистика да звучи като обвинение към "Лукойл" и че разчита на партньорско отношение от страна на компанията.

По отношение на цените на природния газ Министър Овчаров обяви, че ще предложи на Министерството на финансите приходите от транзитни такси на "Булгаргаз" от 2006 г. да остават в дружеството, а не да постъпват в държавния бюджет, както досега. Така "Булгаргаз" би получил допълнителен финансов ресурс, който би позволил повече инвестиции в газопреносната мрежа и по-ниски цени за потребителите. Окончателното решение за разпределението на допълнителния ресурс следва да бъде взето от ДКЕВР по предложение на "Булгаргаз". Ако бъде прието предложението за промяна и цените на петрола на световния пазар не се повишат и това не наложи ново увеличение на природния газ, цената му на вътрешния пазар може да бъде намалена с около 14 лв./1000 куб.м. считано от 2006 г. Ако повишение се наложи, то би било смекчено благодарение на този резерв от 14 лв./1000 куб.м.

Покачването на цените на петрола на международните пазари от 2004 г. досега се отрази негативно на българската икономика. Конкретно бяха увеличени цените на бензина и цените на природния газ. По силата на сключения през 1998 г. договор с Газпром цените петрола на международните пазари са сред основните фактори за формирането на доставната цена на природния газ в България. На практика увеличението на цените на петрола на международните пазари почти автоматично води до увеличение на цените на природния газ в България. На свой ред увеличението на цените на природния газ води до увеличение на цените на топлоенергията, тъй като природният газ е основния ресурс за производство на топлоенергия в България.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |