Излиза списък с нови 1500 професии
С около 1500 повече позиции съдържа новата класификация на длъжностите (общо 5780 - от президента на републиката до товарач на жп вагони), която ще замени действащия от 1996 г. списък на професиите. Промените и обновяването се очакват с нетърпение от работодатели и служители, за да бъдат трудовите договори, осигуровките и длъжностните характеристики адекватни на реалностите. Проектът, изготвен от междуведомствена работна група, е публикуван в сайта на Министерството на труда и социалната политика www.mlsp.government.bg и е на разположение на специалистите по човешки ресурси за коментари и допълнения.
Очакванията са, че новият класификатор ще влезе в сила още през лятото, за да могат да бъдат съобразени с него минималните осигурителни прагове по браншове и професии, които тъкмо по това време ще се договарят между работодателите и синдикатите. Документът се очаква с нетърпение и любопитство и от повечето компании в бързоразвиващите се сектори като информационни технологии, комуникации, реклама, спедиция, които са затруднени да назначават служители заради липсата на професиите им в официалния списък. Това затруднява оформянето на трудовите договори и нерядко те са твърде неадекватни на реалните функции на служителите.
На първо място в компаниите оценяват удобството, че класификаторът вече е в електронен вариант и това ще им спести непрекъснатото ровене в книжата. "От пръв поглед се вижда, че е възприет значително по-модерен подход. Досега ровехме в два отпечатани списъка - Национална класификация на професиите и единен показалец от 200 - 300 стр. и гадаехме коя професия на кой клас съответства. Нагаждахме дейността на продуктовите си мениджъри към някоя от старите професии. При грешка можеше да се окаже, че сме определили неправилно осигурителния праг", коментира експерт по човешките ресурси в голяма компания. Сега всичко е в електронен вид, двата списъка са обединени и само с едно кликване на мишката се вижда списък на длъжностите, които съответстват на определения клас, допълни специалистът.
"Оценявам като положително това, че има подробно разделение на длъжностите - например за касиерите е посочено, че работят на каса, че приемат парите в брой и други подобни подробности. Освен това е удобно разделението на специалисти и неспециалисти", коментира Елка Ерменкова от корпорация "Панда", която е главен франчайзер на веригата магазини Оffice 1 Superstore.
Очаква се новият класификатор да улесни и чуждестранните компании в България, които изготвят трудовите договори на два, а понякога и на три езика и досега трябваше да "преглъщат" разминаването при превода. Амбицията е на национално равнище да се уеднаквят изискванията към характеристиките на работното място и професионалните качества на работещите. Затова предстои към всяка позиция да бъде вписана и трудова характеристика. Засега към тях все още системата не позволява достъп и специалистите са любопитни да видят доколко добре ще са описани задълженията на работещите. "Дори и да не са пълни, това не ни задължава непременно да се придържаме към тях, освен ако не бъде въведено изискване с нормативен акт", коментираха експерти. Все пак според повечето от тях типовите документи ще са добра основа за изработването на длъжностните характеристики в компаниите.
Според Екатерина Караризова от "Шнейдер електрик България" е похвално, че новият списък е обогатен с длъжности като експерт логистика, ръководител на отдел маркетинг и други модерни професии, които преди липсваха. "Все още обаче може да се конкретизират и прецизират някои от длъжностите, които се срещат в специфичните компании като нашата", коментира HR специалистът в компанията, която има предприятие за производство на прекъсвачи и е специализирана освен това в електропренос, електроразпределение, индустриална автоматизация. По думите на Караризова в тяхното дружество е задължително специалистите по маркетинг да имат и инженерно образование и затова двете длъжности са обединени. Същото се отнася и за търговците. Новият класификатор е нещо много положително и е крачка напред, но има още работа по него за в бъдеще, обобщи специалистът.
В националния класификатор на професиите сега са включени 4233 позиции. В новия списък те са увеличени на 5780. Системата е направена така, че да може да се обновява с нови длъжности. Първи по ред е държавният глава, последна позиция в списъка е "товарач-разтоварач на жп вагони". Изключени са всички длъжности в армията, както е по международните изисквания. Новост е описанието на изборните длъжности, на позициите в държавната администрация, полицията, духовниците. Заради легализирането на нетрадиционните методи за лечение присъстват професиите лечител чрез билки, лечител чрез вяра и биоенерготерапевт. Има и куриози като "велосипедист", "спасител духовен", "производител на орган" (музикалния инструмент). Новите екоизисквания за опаковките са довели до обособяването на професията "събирач на отпадъци разделно", докато евроизискванията, които преименуваха стоматолозите на лекари по дентална медицина, не са отчетени. От списъка отпадат професии, които вече не съществуват, като плановик например. Забелязват се и грешки - директорът на Националната здравноосигурителна каса се води "управител", макар че такъв не съществува. Вписана е длъжност "зам.-председател на Сметната палата", докато по закон тя се състои от председател и деветима членове. Остава позицията "управител на поликлиника", въпреки че поликлиниките бяха преименувани в диагностично-консултативни центрове. Същевременно медиците са описани според специалността им, а липсва позицията "личен лекар", която е със специфични функции и задължения.
От гледна точка на държавата и политиките по заетостта, които тя провежда, се очаква по-точна отчетност на видовете заетост и на уменията и квалификациите на работещите и безработните. Агенцията по заетостта и подчинените й бюра по труда ще могат по-добре да определят потребностите на работодателите от кадри, ще имат по-ясна представа за степента на образование и професионалната квалификация на кандидатите. Така ще се дава и изпреварваща информация на частните трудови посредници и фирмите, предлагащи професионално обучение и преквалификация на възрастни, които ще получат възможност по-дългосрочно да планират учебните си програми. По-доброто отчитане ще позволи да се осъществи и проектът за мониторинг на пазара на труда и международните сравнения за търсенето и предлагането на работна сила.
Класификацията е съобразена със структурата и позициите в аналогичен документ, изготвен от Международната организация на труда (МОТ) през 1988 г. Документът на организацията е валиден в цял свят и на негова основа са изградени списъците с професии и на България, и на Европейския съюз. Още по-модерен вариант ще има след 2010-2012 г., когато МОТ също планира да внесе основни промени в своя списък.
http://www.mlsp.government.bg/class/store/listclass.asp