В новините
 
04.08.2005 11:26   Новината е видяна 3881 пъти
Засилват контрола върху полските пожари
Да се сформират екипи между Регионалните управления на горите и Регионалните звена "Пожарна и аварийна безопасност", които да засилят контрола за недопускане паленето на стърнища в земеделските имоти и сухи треви. Това разпореждат началникът на НУГ инж. Илия Симеонов и директорът на Национална служба "ПАБ" ген. Кирил Войнов в указания за съвместни действия за превенция и борба с полските и горски пожари по време и след приключване на жътвата, съобщава информационния сайт на Министерство на земеделието и горите.

Кампанията по прибиране на зърнената реколта е към края си, след което може да се очаква отново от страна на земеделски стопани и арендатори неспазване на забраната за изгаряне на стърнища и растителни остатъци. По традиция август е най-пожароопасният месец, което налага строг контрол както по техническото състояние на техниката, ангажирана с жътвената кампания, така и върху осигуряване на задължителните негорими ивици между посевите и прилежащите територии, е записано в указанията. Да се повиши готовността за общи действия с организираните групи за гасене във всички общини и населени места, като се уточнят всички детайли в случай на възникване на пожар, е друга мярка. Едновременно с това се нарежда в държавните лесничейства и дивечовъдни станции в районите с висока степен на пожарна опасност в горите, намиращи се в близост до земеделски имоти, да се организират 24-часови наблюдения, обход и патрулиране от горски служители и пожаронаблюдатели, снабдени с комуникационна и транспортна техника.

При възникване на кризисна ситуация в земеделските и горски територии да се уведомяват своевременно общинските и областни съвети по сигурността и управление при кризи, с цел навременното осигуряване на необходимите сили и средства, гласи друга разпоредба.

214 са регистрираните горски пожари в страната за първите шест месеца на годината, сочи справка на НУГ. Засегнати са 1386 хектара територии, от които 71 ха площи са обхванати от т.н. върхови пожари. Това означава, че те трябва да бъдат отсечени и залесени наново. Най-много запалвания – 180, са регистрирани през месеците март и април. Щетите от изгоряла дървесина и унищожени фиданки до този момент се оценяват на 203 682 лв.

Най-много пожари през този период са възникнали на територията на регионалните горски управления в София, Ловеч и Кюстендил, коментират експертите. Това представлява 50 % от общия брой и близо 60 % от засегнатата площ. На първо място сред причините, довели до горски пожари през първото полугодие на 2005 г., продължава да е човешката небрежност – 95 са запалванията в резултат на неспазване на елементарни противопожарни правила. Приблизително толкова са и пожарите, причините за които са определени като "неизвестни". Според специалистите обаче, в основата им е пак небрежност при палене на стърнища и др.






Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |