В новините
 
09.06.2005 21:33   Новината е видяна 5384 пъти
Правителство само между БСП и ДПС е лош вариант за България, заяви Георги Кадиев
Георги Кадиев, кандидат-депутат от Коалиция “За България” в предаването "Коритаров Лайв" на Нова телевизия

Водещ: Започва предаването “Коритаров LIVE”. Гост е Георги Кадиев, едно от младите лица на Коалиция “За България” с амбиции да попадне в 40-тото обикновено Народно събрание, нещо като социалистически или ляв да го кажем в по-широк смисъл на понятието на Коалиция “За България”, контрапункт на представата за юпи, която беше изграждана още от идеята за Българския Великден, започнала през 2000 – 2001 година и довела до влизането в приключващия парламент на личности като Милен Велчев, станал после финансов министър, Николай Василев, Ралица Агайн и т.н. Георги Кадиев. Вашето име много често се коментира в медиите сега като евентуален бъдещ министър на икономиката или бъдещ финансов министър. С кого всъщност днес разговаряме – с бъдещия икономически или с бъдещия финансов министър?
Георги Кадиев: Знам, че се лансират такива тези в медиите, но истината е, че при нас не се говори за постове в момента, общо взето сме се концентрирали максимално върху изборите да вземем максимален брой и след това за всеки ще се намери място и в парламента, и в изпълнителната власт има достатъчно позиции, на които бих могъл да помогна с нещо.
Водещ: Разпределението на тези постове зависи от това дали правителството ще е на БСП при абсолютно нейно мнозинство или коалиционно.
Георги Кадиев: Разбира се, да. Това също е една от причините. Другата причина е, че, ако има 50 човека, които в момента разчитат да станат министри и ние назовем десет имена, останалите 40 ще бъдат демотивирани, а ние искаме да отидем максимално мотивирани на изборите и да вземем максимален резултат.
Водещ: Добре, ние може би ще демотивираме само десетина, а не 50. Но, така по същество. Все повече анализатори изтъкват, че вероятността от абсолютно мнозинство на БСП е намаляваща и се очертава коалиционно управление.
Георги Кадиев: Всъщност всички прогнози, които ние сме виждали, не са показвали абсолютно мнозинство на БСП. Само че съм несъгласен с това, че са намаляващи. Според мен се качваме малко нагоре. Все още не ни достига. Ние в момента оперираме с очаквания около 45% от местата в парламента. При невлизане на някои от малките партии и при максимална мобилизация от наша страна можем и да минем 50%. Но поне към момента очакваме около 45%.
Водещ: Очаква се да няма абсолютно мнозинство БСП?
Георги Кадиев: Да.
Водещ: От тази гледна точка започва и търсенето на коалиционен партньор.
Георги Кадиев: Сега не. Ще го търсим след изборите.
Водещ: Като варианти, обаче, вероятно се разсъждава.
Георги Кадиев: Разбира се, да.
Водещ: За някакви модели. След изявлението на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски, че те не биха подкрепили правителство на БСП, като че ли отпада един ваш партньор.
Георги Кадиев: Това е вярно. Ние наистина сме обсъждали вероятността, предвид относително близките програми между двете партии да правим коалиционно правителство. В същото време...
Водещ: С НДСВ?
Георги Кадиев: Да.
Водещ: Обсъждали сте това?
Георги Кадиев: В неофициални разговори, разбира се, помежду си. В същото време за нас е добре дошло това изявление, тъй като то очерта много рязко границите между НДСВ и БСП и вече всеки човек, който гласува за НДСВ знае, че всъщност гласува и за Иван Костов, и за Надежда Михайлова, за едно бъдещо дясно управление. Така че...
Водещ: Но вие сте обсъждали неофициално вариант за коалиция с НДСВ поради...
Георги Кадиев: Помежду си, вътре в БСП, възможностите да го направим, компромисите... Напълно е възможно да има и политически разговори между двете партии, но аз не участвам в тях.
Водещ: Да, но интересното е, че са водени вътре в БСП такива разговори и НДСВ е разглеждано като потенциален ваш партньор.
Георги Кадиев: Да, както и други партии, разбира се.
Водещ: Добре, за тази новина едно кафе. Заповядайте.
Георги Кадиев: Благодаря.
Водещ: Сходството ви в програмите с НДСВ, разбира се това е тема, която може да се дискутира. Има и доста различия. Но като че ли по-голяма е вероятността, след вчерашно изявление на лидера на ДПС Ахмед Доган, следващото правителство, ако то се окаже коалиционно и доминирано от коалиция “За България”, да бъде между вас и ДПС. Тезата на г-н Доган е, че ще бъде ляво-центристки следващият кабинет.
Георги Кадиев: Според мен, изразявам лично мнение, тъй като, пак казвам, не участвам в политическите разговори, правителство между БСП и ДПС само е лош вариант за България.
Водещ: Защо е лош вариант за България?
Георги Кадиев: Поради две причини. Първо, не искам да изпаднем в позицията на сегашното правителство, което зависи изцяло и само от гласовете на депутатите на ДПС. И второ, не виждаме достатъчно административен потенциал в ДПС да се справят с министерствата, които ще получат. Поне към момента това, което виждаме да става в Министерството на земеделието е ...
Водещ: Какво става там?
Георги Кадиев: Лоша администрация и висока корупция. Трябва да си го кажем съвсем откровено и сега, за да получи ДПС...
Водещ: ДПС ли олицетворява тази корупция?
Георги Кадиев: В Министерството на земеделието да. Нека да получат един студен душ сега, да знаят какво аги очаква след изборите, ако искат да правим нормална коалиция. Ние отиваме там, за да свършим работа, а не да уредим един или друг. Ако искат, нека да си стегнат редиците, да си изчистят корупцията...
Водещ: Корупцията е начин на мислене и начин на мислене със студени душове не се лекува. Нека да поразширим малко темата. Каква беше според вас ролята на ДПС от гледна точка на икономическата програма на сегашното правителство?
Георги Кадиев: Икономическата програма беше готвена от НДСВ. ДПС имаше поддържаща роля. Те получиха едно министерство, две министерства всъщност, но важното министерство е Министерството на земеделието. Поне в приватизацията те според мен изиграха отрицателна роля със сделката “Булгартабак”. Друг е въпросът, че сделката беше лошо направена.
Водещ: Това означава, че ДПС потенциално могат да изиграят също отрицателна роля.
Георги Кадиев: Точно така и за това казвам, че правителство само с ДПС е лош вариант за България. По-добре е да има по-широко коалиционно представяне. Нямам нищо против ДПС, нямам нищо против останалите партии, но нека си изчистят редиците и да ни дадат добри администратори. Това искаме.
Водещ: Между другото вие сте доста последователен в тезата си за липсата на административен потенциал у ДПС. На 14 май тази година във ваше интервю пред вестник “Банкер” казвате същото – липса на административен потенциал.
Георги Кадиев: Възможно е да го има, но аз не съм го видял.
Водещ: Какви рискове означава за БСП евентуална ваша коалиция с ДПС, която казвате, че е лош вариант за България?
Георги Кадиев: Означава компромиси, които не искаме да правим. И в един момент може да се окаже, че ни се извиват ръцете. Тези критики от Европейската комисия към селското стопанство не са случайни. Значи нещо не върви в селското стопанство. Визирам тази сфера, тъй като том има много голям проблем, тя е голям приоритет на БСП и по мое лично мнение в никакъв случай Министерството на земеделието не трябва да бъде на ДПС.
Водещ: Във ваше коалиционно правителство?
Георги Кадиев: Да в наше коалиционно правителство.
Водещ: Ами това може да направи така, че да не е възможно да стане коалиционно правителство, ако не им дадете. Представете си, че БСП се окаже абсолютен заложник на волята на ДПС.
Георги Кадиев: В никакъв случай не трябва да става това нещо. Интересите на БСП и на коалиция “За България” са по-високи от моите лични интереси, там те ще решават, но аз влизам в парламента и в правителството, за да свърша работа. Ако не може да се върши работа, няма смисъл от коалиция.
Водещ: Да, но когато казвате, че критиките на ЕК към земеделието са сериозни и така до голяма степен натоварвате с отговорност ДПС, това може да означава, ако разширим темата, и че правителство, коалиционно, между БСП и ДПС действително може да се окаже и препъни-камък по пътя на България към пълноправно членство в ЕС, от гледна точка на тези ваши опасения.
Георги Кадиев: Ние заварваме относително тежко наследство, заварваме лоша съдебна система, която може да ни отложи членството и заварваме този жълт картон, който може да се превърне и в червен картон.
Водещ: При червено управление.
Георги Кадиев: Няма значение при какво управление, но явно следващото управление върви към червено управление.
Водещ: Да.
Георги Кадиев: Затова трябва да си свършим работата и то особено първите 6 месеца е много важно какво ще направим. Затова вече има предвидени промени в около 20 законопроекта, които трябва да приемем веднага след изборите, максимално рано, за да можем да вървим напред. Проблемите са много тежки. Ние общо взето, нашето разбиране е, че има много реформи, които трябва да се извършат и в съдебната система, и в държавната администрация, и в различните министерства и трябва да ги направим първата година, за да работят втората и да се видят резултатите третата и четвъртата година.
Водещ: Да, все пак вие имате едно сходство, персонално, между вас и вижданията на ДПС, което е много интересно. И лидерът на ДПС Ахмед Доган подкрепя идеята за амнистия на капитали и вие като ваша теза от 2003 година.
Георги Кадиев: За амнистия на капитали не е ставало въпрос никога. Ставало е въпрос и сме обсъждали данъчна амнистия. Това са две различни неща.
Водещ: Данъчна амнистия?
Георги Кадиев: Да. Амнистия на капитали предполага и криминални капитали и за това изобщо и дума не е ставало. Данъчна амнистия е нещо друго - хора, които са имали някакъв бизнес в сивата сфера и са укривали данъци. В много страни се обсъжда това нещо, в много страни е правено. В Полша, където живях почти го приеха. Там имаше предложение за данъчна амнистия при 12%, тоест обявявате някакви доходи, плащате 12% данък и ги легализирате. Там Конституционният съд го обяви за неконституционна мярка, но това нещо е правено и в Германия, и в Италия, в Казахстан два пъти е правено, в Турция.
Водещ: Вашето партньорство с ДПС, което се очертава засега към днешна дата най-реалистичната формула за управление, какво би означавало от гледна точка на заложените във вашата програма икономически намерения? Ще бъде ли това проблем, партньорството ви с ДПС, да си реализирате програмата? Освен, че ще е лош вариант.
Георги Кадиев: Честно казано не съм видял икономическата програма на ДПС, не знам дали в нея има някакви тотални несъответствия с програмата на БСП, но така или иначе в едно такова партньорство водеща икономическа програма ще бъде нашата и по-скоро компромиси ще има от тяхна страна към нас, отколкото от нас към тях.
Водещ: Така трябваше да бъде и при модела НДСВ – ДПС, но видяхте какво стана. “Булгартабак” наистина е емблематичен пример.
Георги Кадиев: Видяхме да и затова искаме да го избегнем.
Водещ: И как?
Георги Кадиев: Като търсим и други коалиционни партньори.
Водещ: От къде ще ги намерите?
Георги Кадиев: Явно от другите парти, които влязат в парламента.
Водещ: Ами те не щат.
Георги Кадиев: Ами, ако не искат, тогава...
Водещ: ДПС.
Георги Кадиев: При това положение има два варианта. Или правим само ние и ДПС, или останалите партии правят правителство срещу БСП.
Водещ: Е, да, разбира се, въпросът е, че , ако вие имате мнозинство с ДПС, ще го направите това правителство.
Георги Кадиев: Да, пак казвам, нямам нищо против ДПС, те са помагали много на БСП в различни ситуации, в различни избори, имат и качествени хора, но нека ги изкарат напред, нека ги изтласка Аз лично познавам хора от турското малцинство, които работят в банковия сектор в Лондон например.
Водещ: Но все пак общата ви оценка, че това е лош вариант за България е много сериозно предупреждение да се гледа с и към конкретизацията на подобно партньорство. Казвате в никакъв случай Министерството на земеделието да не е на ДПС.
Георги Кадиев: Моя лична позиция, да.
Водещ: Какво министерство например би трябвало да им се даде? Например. Говорим за споделяне на отговорности в тази част, която е икономическата логика на управлението.
Георги Кадиев: Те не доказаха, че се справят с министерството на земеделието.
Водещ: Не. Тоест доказаха, че не се справят?
Георги Кадиев: Да. Оттам нататък можем да им дадем всяко министерство, въпрос на политическо решение, но трябва да ни докажат, че са сериозни, че искат да свършат работа и да видим хората. Аз в никакъв случай не бих приел да седна в едно правителство примерно с министри от сегашния или от предния кабинет. Трябва да бъдем съвсем откровени и директни с хората. Ние се опитваме да се борим с корупцията и в същото време до нас ще стоят хората, които обвиняваме в корупция. Това просто няма как да стане.
Водещ: Няма как да стане другото, да се изчистите от съмнението, че влизате в съприкосновение със символи на корупцията, ако виждате в тях такива, разбира се.
Георги Кадиев: Напротив, има как да стане. Като не направим правителство с тези символи на корупцията.
Водещ: Добре, смущава ли ви това, че по някакъв начин ДПС се вкорени във властта? То като че ли се превърна в емблема за постоянство и приемственост само по отношение на себе си. Веднъж `91-ва – `92-ра година в правителство на СДС, макар и като подкрепящ фактор без пряко участие в кабинета. След това при техен мандат при правителство на Любен Беров. След това участие с НДСВ и с министри на ДПС. И сега идват при вас.
Георги Кадиев: Не, не ме притеснява. Те явно се опитват да стоят на центристка позиция и да оставят отворени врати наляво и надясно и в това няма нищо лошо. И в интерес на истината ДПС от етническа партия започва все повече да преминава към нормална политическа партия. Това, което ме притеснява е прекалено високото самочувствие и склонността да налагат решения, което не би било нормално за едни коалиционни партньори.
Водещ: У вас останали впечатление, че налагаха решения и практически извиваха ръцете на НДСВ през този мандат?
Георги Кадиев: Със сделката с “Булгартабак” без никакво съмнение.
Водещ: Мислите ли, че може да се получи нещо, което, да го определим като много особен ви рецидив от периода `94-та – `97-ма година. В следния смисъл: Тогава БСП имаше млад премиер, Жан Виденов, върху когото се опитваха да бъде контролиран или ,как да кажа, не контролиран, ами да му бъде внушавана една или друга политика от по-големите имена в БСП, например, лека му пръст, тогава Андрей Луканов като бивш премиер се говореше, че много се е опитвал да се намесва и Виденов му даваше доста сериозен отпор. Сега, да речем, Ахмед Доган да играе такава роля по отношение на младия и неопитен Станишев?
Георги Кадиев: Ахмед Доган да играе ролята на Луканов?
Водещ: Да. По отношение на Станишев, който пък ще играе ролята на Виденов.
Георги Кадиев: Не знам каква е била ролята на Луканов тогава, но...
Водещ: На патрон, на покровител, на учител.
Георги Кадиев: Все пак е било вътре в партията, в БСП и е имало чисто партийни структури, които са заставали зад него срещу структури, лоялни към Виденов.
Водещ: Да, това ще бъде вътре в коалицията.
Георги Кадиев: Не, не мисля, че това ще бъде допуснато.
Водещ: Може ли да се изгради ясна граница, за да се пречи на подобно влияние?
Георги Кадиев: Граница в политиката? Да, може да се изгради, да. Макар че електоратът на БСП и електоратът на ДПС до голяма степен е един и същи електорат.
Водещ: Е да, но говорим за елитите, а в случая те са важни.
Георги Кадиев: В момента има много ясна граница между елитите.
Водещ: Между другото, можете ли да типологизирате от гледна точка на икономически интереси групите в БСП, които се обявяват едните за самостоятелно управление, другите за коалиция с НДСВ, а третите допускат с ДПС? Има ли разлика между такива тенденции в БСП?
Георги Кадиев: Сега, аз не съм член на БСП и не участвам във вътрешнопартийния диалог.
Водещ: Да, така е, вие сте в гражданската квота, но сте казал, че просто нямате време да отидете до партийната организация, да се запишете.
Георги Кадиев: Да, чисто технологично и защото живях в чужбина и няма смисъл да съм член, ако не ходя на събрания. Дали мога да типологизирам различните групи в БСП?
Водещ: Да.
Георги Кадиев: Не, не мога. Предполагам, че има групи, които са склонни на един вариант или друг, чета по вестниците какви групи има, но
Водещ: Какво представлява червената олигархия?
Георги Кадиев: Трудно ми е да кажа, нямам достъп до нея.
Водещ: Е, как нямате достъп?
Георги Кадиев: Нямам.
Водещ: Вие не бяхте ли в “Мултигруп” навремето?
Георги Кадиев: Не, бях автор на една статия, която преди десет години...
Водещ: А нямате ли впечатления за тях? В смисъл те не бяха ли отглас или проекция на червена олигархия?
Георги Кадиев: Аз написах една статия и толкова. Никой няма да ми даде достъп до високите нива на “Мултигруп” или червената олигархия, ако такава има.
Водещ: А впечатления нямате ли какво представлява? Има ли тя влияние?
Георги Кадиев: Имам журналистически впечатления, които и вие имате.
Водещ: Влиятелна ли е тя в момента върху БСП?
Георги Кадиев: Не знам. Поне към мен няма никакви опити от тяхна страна да ...
Водещ: Ако Станишев стане премиер, Станишев ли ще бъде премиер или ще бъде кукла на конци, зад който ще се наредят някакви лобита?
Георги Кадиев: Не, не, мисля, че той ще бъде премиер.
Водещ: Той ще представлява себе си?
Георги Кадиев: Мисля, че е достатъчно амбициран да представлява себе си. Да.
Водещ: И ще се опитате да избегнете лошия за България вариант коалиция БСП – ДПС?
Георги Кадиев: Ще се опитаме да свършим работа, да.
Водещ: Добре, ама много ли е лош този вариант за България?
Георги Кадиев: Ами, може би най-лошият.
Водещ: Добре. Благодаря ви.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |