Водещите световни медии отразяват подробно подписания в София Меморандум за сътрудничество между България, Гърция и Русия за изграждането на нефтопровода Бургас – Александруполис
Водещите световни медии отразяват подробно подписания в София Меморандум за сътрудничество между България, Гърция и Русия за изграждането на нефтопровода Бургас – Александруполис.
Зелена светлина за балкански петролопровод. Русия, България и Гърция одобриха плановете за построяването на трансбалкански петролопровод от Черно море до Средиземно море, информира БиБиСи.
Петролопровод, с дължина около 300 км, ще свързва българското черноморско пристанище Бургас със северния гръцки град Александруполис на Егейско море. Проектът цели да улесни транспортирането на руския суров петрол, като се избегне пренатоварения Босфорски проток. Вместо това корабите ще разтоварват на пристанище Бургас и ще вземат товара при Александруполис, посочва медията. И допълва руски, български и гръцки министри подписаха меморандум за разбирателство в подкрепа на проекта, оценен между 750 и 800 милиона долара. Според очакванията, петролопроводът ще има първоначален капацитет от 300 000 барела суров петрол на ден, който ще се вдигне до 700 000 на ден за 3 години. Според графика, обектът ще бъде открит през 2008 г. Това е първата, но много важна крачка в реализацията на този сложен инфраструктурен проект, БиБиСи цитира българския министър на регионалното развитие Валентин Церовски.
Зелена светлина за петролопровод за 900 млн. евро ще облекчи трафика през Босфора, е озаглавен материал по темата на “Файненшъл Таймс”. С годишен капацитет от 35 млн. тона, петролопроводът ще предложи по-голяма гъвкавост на износителите, като ще понижи екологичните рискове, пише изданието. “Файненшъл таймс” подчертава, че проектът е представен за първи път преди 11 години, но до тази година по него не е имало напредък.
“Споразумението е постигнато след като бе възприет пазарния вместо геополитическия подход... Това е проект за компании, които добиват петрол в Русия и Кавказ и изнасят през Черно море”, цитира вестникът министър Валентин Церовски. Изданието информира, че “Техноекспортстрой”, българска държавна компания подизпълнител, ще бъде акционер в дружеството, заедно с “Хеленик Петролиум”, гръцко държавно предприятие за рафиниране и разпространение и “Латсис”, гръцка петролна транспортна кампания, които са предложили проекта за петролопровод през 1994 г.
България ще построи съоръжение за складиране с капацитет 50 милиона тона близа до Бургас – където пристига петролът, транспортиран през Черно море от Русия и Грузия. Гърция планира да построи крайбрежно съоръжение за товарене на танкери при Александруполис, но няма да вложи големи инвестиции във ферми за танкери, защото местността е туристическа зона, се казва още в материала на “Файненшъл таймс”.
“Русия, България, Гърция одобриха балкански петролопровод”, информира Ройтерс. И цитира думите на министър Валентин Церовски “Даването на възможност на чистите икономически параметри на проекта да надделеят над геополитиката, ни помогна да докажем пред нашите партньори, съвместно с консултантските фирми, че тръбопроводът е най-конкурентният от шестте алтернативни проекта”.
Политическата подкрепа отваря вратите пред частни фирми, номинирани от трите държави, които могат да основат консорциум, подсигуряващ финансирането и началото на изграждането на петролопровода, посочва Ройтерс. Новият петролопровод ще повиши руския износ за средиземноморските пазари, като се заобиколи турския Босфора – известен със задръстванията тъй като е единствен вход за Черно море и за много от най-големите руски пристанища за износ на петрол, подчертава Ройтерс.
“България, Гърция и Русия подписват споразумение”, е озаглавен материал по темата на Асошейтед прес и Ню Йорк Таймс.
След дълго забавяне, петролопроводът, дълъг 177 мили, ще бъде завършен до края на 2007 г. и ще свързва българското пристанище Бургас с гръцкото Александруполис. Това е връзка, която спонсорите се надяват ще бъде по-бърза, по-безопасна и по-евтина алтернатива на транспортирането на петрол през Босфора.
“Убеден съм, че проектът ще бъде завършен през следващите 3-4 години”, изданията цитират министър Валентин Церовски. Руският министър на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко отбеляза, че подписването е само началото, остава много работа. Той уточнява, че Русия няма да използва бюджетни средства за проекта. Предвиждаме да използваме само частни капитали, включително и на руски петролни компании, защото инвеститорите ще могат да дадат независима оценка на ефективността на проекта, позовават се на министър Христенко Асошейтед прес и Ню Йорк Таймс.