В новините
 
17.09.2004 12:27   Новината е видяна 4169 пъти
Тихо вълнение при приватизацията на „Слънчев бряг“
Държавата предлага инфраструктурата на комплекса на състезателен принцип, местните хотелиери я искат за себе си
Краят на летния туристически сезон съвпадна с началото на приватизацията на последното държавно дружество с морски адрес. След няколкогодишно умуване държавата се зае с приватизацията на „Слънчев бряг“ АД, в което остана основно инфраструктурата на курорта (виж карето). Избраният механизъм този път е конкурс, след като от 2001 г. се спрягаха различни варианти за продажба - чрез фондовата борса, чрез ликвидация или покупка на активите от дружество на частниците в курорта. Дни след взимането на решението за откриването на конкурса от Агенцията за приватизация (АП) обаче собствениците на хотели и заведения в комплекса изразиха несъгласие с избрания модел.
Предложението на държавата
Документално засега АП е избрала оценител на държавния дял от 75% от капитала на „Слънчев бряг“, който изготвя правния и финансов анализ на дружеството. Преди дни Съюзът на хотелиерите е бил запоз-нат с решение на агенцията от 31 август за стартиране на конкурсна процедура за приватизация на дружеството. От агенцията засега не обнародват решението, като изчакват писмено становище на частниците.
По същество агенцията поставя пред бъдещите купувачи количествен и качествен критерий. Потенциалните кандидати трябва да имат оборот от по 50 млн. лв. през последните три години. Целта на прага е купувачът на дружеството да е поне толкова голям, колкото „Слънчев бряг“ АД. Финансовият показател може да се достига и от консорциум на няколко фирми. Качественото изискване е кандидатът да има опит или в управлението на инфраструктура, или в туристическия бизнес - т.е. да е хотелиер, ресторантьор или туроператор. Почти няма частна българска компания, която да има вече опит в управлението на инфраструктура. Затова пък на втория критерий за опит в туризма и обороти от над 50 млн. лв. отговарят поне дузина български фирми.
Идеята на хотелиерите
Съюзът на собствениците в курорта Слънчев бряг от няколко години настоява активите на държавното дружество да не се приватизират по стандартния начин, а да бъдат продадени именно на хотелиерите. За целта още през 2002 г. собствениците на обекти в курорта учредиха дружество „Слънчев бряг 2002“ АД. Акционери в него към момента са 45 собственици на туристически обекти в комплекса с почти равно участие в капитала на дружеството. „Това са близо 75% от собствениците на хотели и ресторанти в курорта. Предстои увеличение на капитала с нови акции, които ще бъдат предложени на други членове на съюза на собствениците, а най-голям пакет от 25% ще бъде предложен на община Несебър, от която има принципно съгласие за акционерно участие в дружеството“, каза Елена Иванова, председател на съюза.
Последното предложение на частниците е на първия етап да закупят териториалната част от инфраструктурата, т.е. земята и прилежащите и надземни обекти. „В процедурата не трябва да се допускат други участници освен дружеството на сегашните собственици на хотели“, смятат от съюза. За да не нарушават закона за приватизация, те предлагат тази част от инфра-структурата да им бъде продадена като дълготраен материален актив след одобрение от общото събрание на „Слънчев бряг“ АД. Балансовата стойност само на териториалната инфраструктура (вътрешни пътища, тротоари, пешеходни алеи, зелени площи, паркинги и други) възлиза на около 20 млн. лв., според писмо на съюза до Министерството на икономиката. „Предварителната ни информация е, че тези активи струват около 10 млн. лв.“, допълни Иванова. На следващ етап същото дружество иска да купи и останалата инфра-структура. „Проявяваме интерес и към електро- и ВиК системите, но не знаем дали можем да платим наведнъж цената, ако е прекалено висока“, смята Елена Иванова. Балансовата стойност на цялата инфраструктура е около 100 млн. лв.
Сблъсъкът на интересите
Така общото между двете спорещи страни е, че са за раздържавяване, а разминаването е във вижданията за метода и купувача. „Напълно неудачно в случая би било приватизирането на териториалната инфраструктура от трето лице, тъй като по този начин то ще се превърне в натрапен монополист, а противоречията и разединението в управлението на комплекса не само ще се запазят, но и ще се задълбочат“, смятат от съюза. Пак по тяхно мнение, ако купувачът няма бизнес в областта на туризма, ще се опитва да печели от обекти, разположени в зелените площи на курорта, и това ще влоши качеството на туристическия продукт. Другата опасност според хотелиерите е, че новият собственик на инфраструктурата може да насочи усилията си към застрояване на зелените площи с нови обекти. Липсва обаче гаранция, че и ако „Слънчев бряг 2002“ купи тези територии, няма да разположи сергии или да опита да застрои градинките. „Гаранцията е, че последните промени в Закона за устройството на територията забраняват строителството върху зелените площи“, каза Елена Иванова. Това обаче означава, че и друг да купи „Слънчев бряг“, не съществува подобна опасност.
От друга страна, интересът на държавата е да максимализира приходите си от продажба на своето участие. През годините приходите от продажба на отделните хотели влизаха в дружеството и огромна част от тях оставаха в „Слънчев бряг“ АД. Средствата бяха инвестирани точно в инфраструктурата на комплекса - във ВиК и електропреносната мрежа, в пътищата, паркингите и алеите. Сега на дневен ред за държавата е да получи част от вложените средства обратно.
Идеята инфраструктурата да се стопанисва от пряко заинтересуваните лица - собствениците на хотели и други обособени части, е разумна, но трудно осъществима, коментираха експерти от туристическия бранш. Според тях големият брой частници трудно ще балансира интересите си и ще достига до обща политика, тъй като са конкуренти. Подобен опит вече беше направен от подобно дружество при приватизацията на инфраструктурата в Златни пясъци, но при подаването на офертите то не успя да се организира и не участва.
Другият заинтересуван от сделката е „Слънчев бряг холдинг“, който е най-голям миноритарен акционер в „Слънчев бряг“ АД с почти 15%. „Подкрепяме решението за приватизация и сме за състезателния принцип. На този етап е рано да се каже дали ще кандидатстваме“, каза Николай Николов, изпълнителен директор на холдинга.
Оттук насетне приватизаторите очакват новите предложения на хотелиерите от курорта. Едва ли обаче ще се стигне до предлаганата от съюза продажба на части в продължение на няколко години. Възможно е част от вижданията на частниците все пак да залегнат в бъдещата конкурсна документация. Засега е сигурно, че държавата е решила да продаде участието си и е въпрос на седмици процедурата реално да стартира.




Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |