По време на срещата Димитър Николов постави въпроса за липсата на гаранции за безопасност за гражданите и залива при реализирането на нефтопровода Бургас – Александруполис. „Все още не е ясен и начинът, по който ще бъде изградена инсталацията, което също е признак за безпокойство”, заяви Николов. Той сподели още, че със своето решение Министерски съвет постави общините пред свършен факт.
Кметът на Бургас припомни резултатите от първия проведен у нас референдум, както и реакцията на екологичните организации и негативното настроение на гражданите по този въпрос.
Друг важен проблем, който Димитър Николов сподели по време на срещата бе за неизясненото влияние на антените, които мобилните оператори монтират върху покривите на жилищните сгради в Бургас. „На този етап още не се знае достатъчно какво въздействие оказват тези мощни антени”, заяви той. „Една голяма част от жалбите на гражданите адресирани до мен са свързани именно с този проблем. Хората се оплакват и съвсем основателно се притесняват за своето здравето”, заяви кметът Николов.
Той разясни, че в момента общинската администрация няма реална възможност и правомощия, с които може да влияе върху решението на GSM – операторите да инсталират антените си върху жилищните блокове.
Димитър Николов изрази желание проблемите, свързани с екологичното състояние на Бургас и региона, да бъдат разгледани в Европейската комисия /ЕК/ в Брюксел.
Еврокомисарят по правата на потребителите Меглена Кунева от своя страна се ангажира да постави въпросите пред комисаря по околната среда Ставрос Димас в ЕК.